سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران
جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... - نسخه قابل چاپ

+- سایت کارآفرینی میلیاردرهای آینده ایران (http://forum.unc-co.ir)
+-- انجمن: کارگروه های کارهای عملی سایت (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- انجمن: كارگروه كشاورزي (/forumdisplay.php?fid=117)
+--- موضوع: جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... (/showthread.php?tid=16175)

جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... - sadegh_mp2 - 02-27-2017 09:37 AM

سلام
چند روز پیش یه جای دیگه تو همین سایت همین سوالو پرسیدم، ولی الان فهمیدم که باید اینجا میپرسیدم سوالمو

من یه زمین کشاورزی دیم تو ایلام دارم که حدودا دو هکتاره.
یه رودخونه بی اب کنار زمینم هست که زمستون بعد از بارش باران، آب رودخونه هم جاری میشه.
من به این فکر افتادم که یه استخر ذخیره اب کشاورزی بسازم و آب رودخونه رو تو فصل زمستون به این استخرم هدایت کنم تا استخر پر بشه و فصل تابستون که زمان بی ابیه از اب استخر برای زمینم استفاده کنم. این رو هم بگم که رودخونه بعد از هر بارندگی اب داخلش سرازیر میشه و اونقدر زیاد هست که راحت بتونم استخرم رو باهاش پر کنم.
میخواستم ببینم کلا این کار شدنی هست؟
کسی قبلا این کارو انجام داده؟

در ضمن، بارندگی سالیانه شهر ایلام 600 میلیمتره و میانگین استان ایلام 400 میلیمتره

sadeghmp2@gmail.com

آی دی تلگرام:
sadegh_dashtipoor

RE: جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... - ali diana - 02-27-2017 11:32 PM

دوست عزیز بستگی داره چه محصولی رو بکارید ولی به نظر من اصلا فایده نداره..
ما یه استخر 25*30 به عمق سه متر داریم که نهایت دو هکتار تا سه هکتار رو میتونیم باهاش ابیاری کنیم.تازه درخت هم هست.
اول که هزینه ساخت استخر بالا هست و هر چی هم بزرگ درست کنید باز نمیتونید برا استفاده کشاورزی و کاشت محصول ازش استفاده کنید.
یه تحقیق کنید ببینید میتویند انجیر توی منطقه تون بکارید یا نه..اگر بتونید به نظرم گزینه خوبی هست چون نهایت دو سه تا اب میخواد.

موفق باشید

RE: جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... - sadegh_mp2 - 02-28-2017 12:37 AM

منطقه ما که برا انجیر عالیه
ولی آیا انجیر توجیه اقتصادی داره؟
خوبی انجیر اینه که از سال دوم میوه میده
نیاز آبیش نمیدونم چجوریه

اصلا میشه انجیر رو فروخت؟
کسی انجیر میخره؟
بعدش منظورتون از اینکه.گفتید انجیر دو سه تا آب میخاد چی بود؟ متوجه منظورتون نشدم

RE: جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... - ali diana - 02-28-2017 01:29 PM

بله که توجیه اقتصادی داره
البته انجیر 101 نه هر انجیری
هر هکتار 100 تا بزنید..10*10 میشه
انجیر اگر کارش رو بکنی و به بار بشینه هر درخت تا بالای یک میلیون هم درامد داره..البته بالای 10-15 ساله..
منظور اینه که دو تا سه نوبت ابیاری بیشتر نمیخواد_..اب زیاد انجیر رو خراب میکنه..ولی بازم از کسایی که وارد هستن بپرسید..

RE: جمع آوری آب باران برای مصرف کشاورزی و دامداری و .... - sadegh_mp2 - 02-28-2017 03:33 PM

من یه تحقیق کوچیک کردم راجب انجیر
تو نت نوشته که سرمای زیاد زمستان درخت رو خراب میکنه

ایلام هم زمستونش برف میباره و یخبندان میشه، پس در ظاهر نمیشه انجیر کاشت

حالا تعجب آور اینه که تو شهر ما توی حیاط خونه ها زیاد انجیر پیدا میکنی!
انجیر زیاد میکارن اینجا و ثمردهی خوبی هم داره!!!

ولی اصلا نشنیدم کسی باغ انجیر داشته باشه